Efsanenin Çöküşü

Bu filmi izlemeyen var mı ?

Bir dönem Türkiye’yi Avrupa Kupaları’nda temsil eden ve yakın zamanda Süper Lig’de mücadele eden Orduspor, her geçen yıl her konuda bir öncekinden kötü olmaya devam ediyor. Spor Toto Bölgesel Amatör Lig’e kadar gerileyen ve gözlerden uzak olan Orduspor’u FIFA unutmadı ve yeni sezon öncesinde 6 puanını sildi.

Aslında biz bu filmi daha önce izlemiştik. Bu yılla birlikte Orduspor’un son 3 yılda toplamda 24 puanı silinmiş oldu. Türkiye’de son zamanlarda bu durumlar birçok Anadolu takımlarının başına gelirken Gaziantepspor, Mersin İdman Yurdu, Kayseri Erciyesspor gibi takımlar medyanın gözünde yeni Orduspor olma yolunda ilerliyor.

Orduspor’un filmini izlemeyenler için kısa bir fragman hazırladım. Orduspor deyince herkes eski başkan Nedim Türkmen’in koyduğu hedeften şu anki olunan durumu akıllara getiriyor ancak ben fragmana Orduspor’un en çok deklare edildiği dönem olan Hector Cuper’in gelişinden başlayacağım.

Orduspor dünyaca ünlü teknik adam Hector Cuper ile anlaştı. Türkiye’nin yanı sıra tüm Avrupa şaşkındı !

 • Dönemin Türkiye’deki en iyi savunma oyuncusu Yalçın Ayhan’ı istemedi, en iyi orta sahası Ali Çamdalı’yı stoper oynattı, bir bildiği var sanıldı ancak Orduspor küme düştü.
 • 2 yıl sonra dönülen 1.Lig tarihinin rekor puanlarından birisi alındı ancak Süper Lig’e dönüş olmadı.
 • Bir yıl sonra son saniyede açılan transfer tahtası sonrası gelen oyuncular sadece 6 ay kaldı ve ikinci yarı Ordu’nun gençleri jenerasyonunun startı zorunlu olsa da verildi.
  Takım sezona kimin önerdiği belirsiz olan Fikret Yılmaz ile başladı. Orduspor o sezonun ilk 11 haftasında 6 farklı teknik adamla çalıştı.
 • Sezonun ikinci yarısında Orduspor’da kimsenin tanımadığı altyapı futbolcuları Türkiye’nin tanıdığı teknik adam Ziya Doğan’a emanet edildi ancak bu birliktelik uzun sürmedi.
  Ordulu teknik adam Hüseyin Özcan kurtarıcı olarak geldi ancak kariyerine TFF 1.Lig’den küme düşen Orduspor’un teknik direktörü olarak kötü bir özgeçmiş bıraktı.
  2.Lig’de artık gözden biraz daha uzaklaşan Orduspor’u FIFA unutmadı, Orduspor sezon genelinde -9 puan silme cezası aldı ve küme düştü.
 • Küme düşülen sezonda Orduspor’da takımı toparlaması için Ordulu teknik adamlara şans verildi. Sinan Bayraktar, Ali Şahin ve Turgut Kır yaraya ilaç olamadı. Orduspor yönetimi son haftalarda Metin Altınay’a takımı emanet etti.
 • ‘Daha ne kadar kötü olabilir’in örneklerini gösteren Orduspor, 3.Lig’de -9 puana rağmen iyi başladı ancak daha sonra yine normale döndü.
 • Metin Altınay’ın takım iyi giderken maddi konuları öne sürerek ayrılığı ve o süreci herkesi yıprattı daha sonra takımın başına getirilen Trabzonlu Turgut Kural, Karadeniz Fırtınasını yanlış yöne estirdi.
 • Sezonun ikinci yarısında Orduspor’un başına Ordulu Teknik adam Yalçın Gürsoy getirildi. Olumsuzluklar içinde o da diğerleri gibi çözümü bulamadı ve Orduspor tarihinde ilk kez Bal’a düştü.
 • Tarihinde ilk kez BAL’da oynayacak olan Orduspor’un yakasını FIFA yine bırakmadı. Süper Lig döneminde transfer edilen yabancı futbolcular nedeniyle FIFA’da sayısız dosyası bulunan Mor-Beyazlı ekibe sezon öncesinde -6 puan silme cezası geldi.

Eğer Orduspor’un son 5 yıl yaşadıkları sinema filmine uyarlansa, abartılı film dalında ilk sırada yer alması kaçınılmaz. Anadolu’nun birçok kulübü bu ve buna benzer film senaryolarını andıran sıkıntılar yaşıyor. Kendi takımı için bu filmi görmeyenler için birkaç spoiler daha verelim.

Takımın en büyük gelir kaynağı olan Stadyum yanındaki otopark, sözleşmesi olmasına rağmen boşaltıldı ve Belediye bünyesine geçti.
Resmi karşılaşmada bulundurulması gereken itfaiye için Belediye tarafından kulüpten saatlik ücret istendi.

Kritik maç öncesinde Kulüp tesislerinin elektirikleri kesildi. Mum ışığında akşam yemeği yiyen futbolcular geceyi otelde geçirdi.

Sezon devam ederken 2025’e kadar resmi sözleşmesi olan tesislerinden atılmak istendi ve bu uygulama sezon bittiğinde Türkiye’nin gözü önünde Ohal gerekçesi (bahanesiyle) yapıldı.
Yıllardır Belediye’nin desteklediği ve bu sezon profesyonel lige çıkan takım için, 50 yıllık çınarın adı ve rengi kullanılarak aynı imaj yaratılmak istendi.

Adı Orduspor ile efsaneleşmiş olan ve futbolculuk hedefini Orduspor sayesinde ortaya çıkaran efsane isimler; geçmişi yok sayıp Ordu’nun hedefi olan takımının 3.Lig’deki ekip olduğunu ve herkesin bu takıma destek vermesi gerektiğini belirten ortak basın toplantısı düzenledi.

SAMET KARADAĞ / KÖŞE YAZISI

kaynak, spor52.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir