FETÖ İle Mücadele, Ulusal Güvenlik Meselesidir

Vali Seddar Yavuz, ilimizde uydudan yayın yapan Tv52’de her hafta canlı olarak ekranlara gelen “Ordu Meydanı “ programda, “FETÖ İle Mücadele, Ulusal Güvenlik Meselesidir” dedi.

FETÖ ile mücadele kapsamında Ordu’da yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Vali Yavuz, şunları kaydetti:
“FETÖ ile mücadele, bir ulusal güvenlik sorunudur. Çünkü, bu örgütün hiçbir elemanı bugüne kadar takiyeden vazgeçmemiştir. Bütün hayatları yalandır. Kaç yüzü oldukları belli değildir. Kripto bir örgüttür. Bu örgütü kurgulayanlar, istihbarat örgütleridir. Yoksa bir tane sözde vaizin kurup, yönetebileceği bir örgüt değildir. Bunu herkesin böyle bilmesi gerekir. Dolayısıyla bu uzun soluklu bir mücadeledir. Ve bu örgütle mutlak süratle mücadele edilmelidir.
Türkiye Cumhuriyeti Devletine kast eden bir yapıya karşı merhametli olamayız. FETÖ terör örgütüne ilişkin Ordu’da bugüne kadar 1.325’i kamu görevlisi, 804’ü sivil vatandaş olmak üzere toplam 2.129 kişiye işlem yapılmıştır. Halihazırda 9 kişi gözaltında, 372 kişi tutuklu, 754 kişi adli kontrol altında, 137 kişi ise firari durumdadır. Hakkında işlem yapılanlardan 794 kişi KHK ile memuriyetten çıkarılmıştır. 27 kişi ise HSK tarafından meslekten çıkarılmıştır. 15 kişinin sözleşmesi fesih edildi. 591 kişi ise serbest kalmıştır. İdari işlem sonucu açığa alınan 190 kamu görevlisi, görevine iade edildi. KHK ile memuriyetten çıkarılan 11 kişi ise yine KHK ile görevine iade edilmiştir. Diğer taraftan, Ordu ili genelinde 9 dershane, 8 sendika, 8 şirket, 5 özel okul, 9 özel yurt ve pansiyon, 6 dernek ve 1 vakıf kapatılmıştır.
Öte yandan, Başbakanlık OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’na Ordu’dan 712’si gerçek kişi, 4’ü tüzel kişilik olmak üzere toplam 716 itiraz başvurusu yapılmıştır. Bu komisyon, itiraz başvurularını inceleyip, nihai kararını verecektir. “

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir